Jak zadbać o paznokcie latem?

Latem, nasze paznokcie potrzebują szczególnej troski i ochrony. Wysoka temperatura, promienie słoneczne, chlor w basenie i piasek na plaży mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszych paznokci. Dlatego ważne jest, aby zadbać o nie odpowiednio, aby utrzymać je w zdrowym stanie przez cały sezon letni. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o paznokcie latem.

Jak zadbać o paznokcie latem?

Nawilżanie i ochrona

Podczas letnich miesięcy nasze paznokcie narażone są na wysuszenie i łamliwość. Aby zapobiec temu, warto regularnie nawilżać i chronić je. Możesz zastosować specjalne kremy i olejki nawilżające do paznokci i skórek wokół nich. Przed wyjściem na słońce, użyj kremu z filtrem UV, który ochroni Twoje paznokcie przed szkodliwymi promieniami. Pamiętaj, że krem do rąk i paznokci z filtrem UV należy stosować regularnie co kilka godzin oraz po każdym wyjściu z wody na plaży lub basenie.

Regularne przycinanie i kształtowanie

Regularne przycinanie i kształtowanie paznokci to podstawa ich odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymuj je w odpowiedniej długości, aby uniknąć pęknięć i łamliwości. Pamiętaj, żeby używać dobrej jakości narzędzi do manicure, takich jak ostre nożyczki do paznokci i pilniczki. Pamiętaj, że najbezpieczniejsze jest stosowanie pilniczków o drobnej gramaturze. Ważny jest również sposób jego używania - paznokcie należy piłować płynnymi, delikatnymi ruchami w jednym kierunku.  Płytkę paznokci należy przycinać łagodnie, najlepiej na półokrągło lub na kształt migdała aby uniknąć uszkodzeń i rozdwajania się. Dobrym pomysłem jest również stosowanie po przycinaniu specjalnej odżywki do paznokci w formie bezbarwnego lakieru. W ofercie sklepów kosmetycznych znajdziemy szeroki wybór produktów - odżywki wzmacniające, przyspieszające wzrost paznokcia oraz utwardzające.

Unikaj szkodliwych czynników

Podczas wakacji i letnich aktywności, możemy być narażeni na szkodliwe czynniki, które mogą negatywnie wpływać na nasze paznokcie. Staraj się unikać kontaktu z chemikaliami, takimi jak detergenty czy rozpuszczalniki, które mogą osłabić i wysuszyć paznokcie. Jeśli pracujesz w ogrodzie lub wykonujesz prace domowe, używaj rękawiczek ochronnych, aby uniknąć uszkodzeń i zabrudzeń. Jeśli miałaś kontakt z substancjami, które mogłyby uszkodzić płytkę paznokcia zadbaj o to, by jak najszybciej usunąć ją z dłoni i zabezpieczyć skórę i paznokcie kremem.

Zdrowa dieta

Twoja dieta ma bezpośredni wpływ na zdrowie i wygląd paznokci. Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białko, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3. Wprowadź do swojej diety żywność bogatą w te składniki, taką jak ryby, orzechy, jajka, warzywa liściaste i owoce. To pomoże wzmocnić twoje paznokcie od wewnątrz. Wiele osób w okresie letnim decyduje się na dodatkowe wsparcie paznokci poprzez przyjmowanie suplementów diety zawierających np. biotynę.

Higiena i ochrona

W trakcie letnich aktywności, nasze paznokcie mogą łatwo ulegać uszkodzeniom i infekcjom. Ważne jest, aby dbać o ich higienę i ochronę. Zawsze używaj czystych narzędzi do manicure i unikaj dzielenia się nimi z innymi osobami. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na paznokciach, takie jak żółknięcie, łamliwość lub infekcje, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.

Stylizacja paznokci

Latem, wiele osób lubi eksperymentować ze stylizacją paznokci, używając jaskrawych kolorów i zdobień. Jeśli decydujesz się na malowanie paznokci, pamiętaj, aby używać dobrej jakości lakierów i preparatów, które nie będą szkodzić twoim paznokciom. Przed nałożeniem lakieru warto zastanowić się nad nałożeniem bazy do lakierów do paznokci. Dzięki nim stylizacja utrzymuje się dłużej a jednocześnie nie powoduje przebarwień na płytce paznokcia. Regularnie usuwaj stary lakier i daj swoim paznokciom czas na odpoczynek od malowania.

Podsumowując regularna pielęgnacja, nawilżanie, ochrona przed szkodliwymi czynnikami i słońcem oraz zdrowa dieta pomogą ci utrzymać je w dobrej kondycji. Pamiętaj, że dobrze wyglądające paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale również oznaka ich zdrowia. Dbaj o nie, a będą pięknie prezentować się przez cały sezon letni.

Artykuł powstał we współpracy z portalem dla kobiet Kobietamawplyw.pl

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.