Jakie właściwości ma beta-karoten?

Choć beta-karoten kojarzymy przede wszystkim z marchewką, w rzeczywistości znajdziemy go w wielu innych warzywach i owocach. Warto zadbać o ich regularne spożywanie, gdyż beta-karoten ma szereg pozytywnych właściwości.

infoblog dresscloud

Designed by Freepik

Beta-karoten jest pomarańczowym barwnikiem należącym do grupy karotenoidów. W naszym organizmie pełni wiele funkcji, dlatego nie może zabraknąć go w codziennej, zbilansowanej diecie. Jest prowitaminą witaminy A, dzięki której organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć tę niezwykle cenną witaminę.

Jak działa beta-karoten?

Beta-karoten przyczynia się obniżenia poziomu złego cholesterolu, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia - także tych najpoważniejszych: zawału i udaru mózgu. Korzystnie wpływa również na funkcjonowanie wzroku. Witamina A, w którą beta-karoten jest przekształcany, chroni przed tak zwaną kurzą ślepotą, czyli słabym widzeniem po zmierzchu. Co więcej, sam beta-karoten zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej, z którym borykają się szczególnie osoby dojrzałe. Pomarańczowy barwnik ma również korzystny wpływ na kondycję naszej skóry podczas przebywania na słońcu. Chroni przed promieniowaniem UV, ogranicza ryzyko plam i przebarwień, które powstają podczas opalania. Pozwala również na długo zachować piękną opaleniznę – duża część tego barwnika jest bowiem magazynowana w skórze. Trzeba również pamiętać, że beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy oksydacyjne w organizmie i niweluje wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych..

Gdzie znajdziemy beta-karoten?

Aby zapewnić sobie właściwą podaż beta-karotenu, warto zadbać o zdrową dietę - najwięcej tego barwnika znajdziemy w warzywach i owocach o pomarańczowej, żółtej i czerwonej barwie. Spore ilości tego barwnika są również w zielonych warzywach. W codziennej diecie powinny pojawiać się pomidory, papryka, pomarańcze, brzoskwinie, morele i dynie, a także szpinak, szczypiorek, natkę pietruszki czy jarmuż. Jeśli nasza dieta jest dosyć uboga, warto sięgnąć po suplementy zawierające beta-karoten. To doskonałe rozwiązanie szczególnie przed wyjazdem na wakacje - wystarczą dwa tygodnie zażywania preparatów z beta-karotenem, aby mieć piękną, jednolitą i równomierną opaleniznę.

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.