Co zrobić, żeby wełna nie gryzła?

Wełna owcza składa się ze stosunkowo grubych włókien. Jest mniej sprężysta od runa np. jagniąt czy kóz kaszmirskich, dlatego wiele osób narzeka, że wełna je gryzie. Nieprzyjemne odczucia można jednak zniwelować. Co zrobić, żeby wełna nie gryzła? Sprawdź nasze sposoby!

Co zrobić, żeby wełna nie gryzła?

Najlepszy sposób na gryzące ubrania

Zanim zrezygnujesz z noszenia wełnianej odzieży, przetestuj poniższe rozwiązania i wybierz swój najlepszy sposób na gryzące ubrania:

 1. Pierz wełnę zgodnie z zaleceniami producenta. Unikaj zbyt wysokiej temperatury wody i agresywnych detergentów. Nie trzyj materiału, gdy masz do czynienia z plamami - lepiej użyj pralki automatycznej nastawionej na specjalny program do prania wełny.
 2. Nie korzystaj z suszarki bębnowej i nie wieszaj mokrej odzieży tuż przy gorącym kaloryferze. Każde przesuszenie wzmaga szorstkość włókien.
 3. Nie pierz, jeśli nie musisz. Częste moczenie wełny pozbawia ją delikatności. Jeśli ubranie wymaga odświeżenia, po prostu je przewietrz.
 4. Umieść wełniany element garderoby w plastikowym woreczku i włóż na całą noc do zamrażalnika. Rano wypierz jak zwykle. Ta metoda jest skuteczna, jednak efekty bywają krótkotrwałe, a włókna mogą szybko ulec zniszczeniu. Mówiąc uczciwie, nie możemy jej zarekomendować.
 5. Zamiast wełny owczej wybieraj inne, bardziej miękkie rodzaje tego tworzywa. Masz co najmniej 6 możliwości:
 • wełnę merino, pozyskiwaną z owiec merynosów, która w dotyku przypomina wiskozę czy bawełnę;
 • kaszmir, uważany za dobro luksusowe;
 • angorę, czyli gładką wełnę z królików angorskich;
 • wełnę wielbłądzią o bardzo oryginalnej fakturze;
 • wełnę z alpaki, którą cechuje subtelny połysk;
 • wełnę dziewiczą, inaczej jagnięcą, czyli najdelikatniejszą odmianę wełny owczej.
 1. Postaw na wełniane ubrania uszyte z mieszanek różnych odmian tego tworzywa. Być może niewielka domieszka wełny owczej w materiale wykonanym z wełny merino czy kaszmiru nie będzie już tak dotkliwa dla Twojej skóry.

Czy to wszystko? Nie! Poniżej znajdziesz jeszcze kilka niezawodnych patentów na to, jak nie zniechęcić się do ubrań z wełny!

Co zrobić, aby sukienki wełniane nie gryzły?

Sukienki wełniane to zarówno biznesowe szmizjerki, fasony ołówkowe, jak i casualowe formy z mięsistych dzianin. Chcesz je nosić bez obaw o dyskomfort? Wybieraj modele tkaninowe na podszewce!

A w przypadku dzianin bez podszewki, pamiętaj o halce lub zabudowanej bieliźnie z przyjaznych dla Twojej skóry materiałów. Pod długie zimowe sukienki wełniane możesz zakładać np. cienkie topy z długim rękawem, dopasowane bieliźniane szorty i getry lub grubsze rajstopy. Gdzie znaleźć takie sukienki? Ciekawą ofertę wysokiej jakości sukienek wełnianych znajdziesz na https://patrizia.aryton.pl/c/831-sukienki-welniane.

Spodnie wełniane - jak zmiękczyć wełnę, aby nosić je komfortowo?

Pod pełne elegancji cygaretki z wełny lub dzianinowe legginsy nie da się założyć drugiej pary z niegryzącego tworzywa. Decydując się na spodnie wełniane, celuj w fasony podszewkowane - szczególnie w tych partiach, gdzie materiał ma stały kontakt ze skórą. Niektóre marki dbają o to, aby ich produkty miały podszewkę w części pośladkowej i nogawkach do poziomu kolan. To najczęściej wystarcza, aby przestać odczuwać gryzienie podczas codziennego użytkowania. Sprawdź ofertę spodni wełnianych marki Patrizia Aryton na https://patrizia.aryton.pl/c/689-spodnie-welniane.

Jeśli Twój ulubiony model nie posiada podszewki, spróbuj wyprać go w płynie z lanoliną. To właśnie ta substancja nadaje sprężystość i zmiękcza włókna.

Co zrobić żeby wełna nie gryzła, jeśli chodzi o spódnice z wełny?

Podobnie jak w przypadku spodni i sukienek, warto zwracać uwagę, czy dana spódnica wełniana posiada podszewkę. Jej brak nie jest jednak aż tak dużym problemem, bo do spódnic najczęściej i tak zakładamy rajstopy, które izolują drapiący materiał od naszego ciała. Jeśli chcesz nosić spódnice z wełny bezpośrednio na gołe nogi, stosuj bieliznę typu szorty, sięgającą np. do połowy uda. Piękne wełniane spódnice są dostępne na stronie https://patrizia.aryton.pl/c/688-spodnice-z-welny.

Wełna nie gryzie? To możliwe!

Pamiętaj, że wciąż masz wybór między wieloma rodzajami wełny, z których każda posiada wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, ale odznacza się też własnymi, niepowtarzalnymi właściwościami. Zimą nie ma nic lepszego niż wełna, która oddycha, zapewnia ciepło i zapobiega przegrzaniu się organizmu. Wiesz już, co zrobić, żeby wełna nie gryzła - wypróbuj nasze sposoby i noś wełnę z prawdziwą przyjemnością!

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.