Warszawa: co ile warto robić przegląd jamy ustnej u stomatologa?

Hasło „lepiej zapobiegać, niż leczyć” padło z ust prawdopodobnie każdego lekarza, również z dziedziny stomatologii. Mimo że słyszymy to często, wciąż poświęcamy zbyt mało uwagi kontrolowaniu stanu jamy ustnej. Nierzadko wizyta u dentysty jest dla nas ostatecznością, ale nie powinno tak być. Co ile warto robić przegląd jamy ustnej, by móc cieszyć się zdrowym uśmiechem jak najdłużej? 

przegląd jamy ustnej u stomatologa

Designed by Freepik

Przegląd jamy ustnej – dlaczego jest kluczowy dla zdrowia?

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa powinny stać się nawykiem każdego, komu zależy na zdrowiu zębów i pięknym uśmiechu. Nawet dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej nie zapobiegnie rozwojowi chorób. W trakcie przeglądu profilaktycznego dentysta jest w stanie wykryć wiele schorzeń jamy ustnej, nawet jeśli znajdują się one we wczesnych fazach rozwoju. Pierwsze objawy zmian przeważnie są niezauważalne w domowych warunkach, dodatkowo często nie powodują dyskomfortu ani nie dają przykrych oznak. Z tego powodu przeważnie kierujemy się do gabinetu dentystycznego dopiero wtedy, gdy zaczyna nas coś boleć. To błąd. Wykryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki mogą doprowadzić do obumarcia zęba – wówczas nawet najlepszy stomatolog w Warszawie nie będzie w stanie go uratować. 

Ten scenariusz nie musi się wydarzyć. Systematyczne wizyty u dentysty pozwolą na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki i szybkie pozbycie się ewentualnego problemu. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie przewidzieć momentu pojawienia się niepokojących zmian w jamie ustnej. Dlatego regularność jest tutaj kluczowa. 

Stomatologia w Warszawie – jak wygląda wizyta kontrolna?

Przegląd jamy ustnej to nieinwazyjna konsultacja stomatologiczna, która trwa zazwyczaj około pół godziny. W tym czasie dentysta przeprowadza wywiad medyczny, który daje mu ogólny zarys stanu zdrowia danej osoby. Jakich pytań możemy się spodziewać? Przede wszystkim przyjmowanych leków, chorób współwystępujących, diety czy stylu życia. Po uzyskaniu niezbędnych informacji dentysta zaprasza pacjenta na fotel stomatologiczny. 

Nie ma się czego obawiać. Przegląd stanu jamy ustnej nie zajmuje dłużej niż dziesięć minut. Stomatolog bada uważnie jamę ustną pacjenta, używając do tego między innymi lusterka dentystycznego. Dzięki niemu jest w stanie przyjrzeć się kondycji zębów z każdej ich strony. Podczas wizyty mogą zostać odnotowane niepokojące zmiany dziąseł czy języka. Oprócz tego często lekarz proponuje skorzystanie ze standardowych zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling, piaskowanie czy fluoryzacja. Są to nieinwazyjne i bezbolesne zabiegi usuwające przebarwienia, osady, kamień nazębny, a dodatkowo zabezpieczają szkliwo przed bakteriami. Na przegląd jamy ustnej można zapisać się u stomatologa w klinice Dental Fraternity w Warszawie.

Gabinety stomatologiczne w Warszawie – jak często należy chodzić na wizyty profilaktyczne? 

To, jak często powinniśmy przychodzić na wizyty kontrolne, przeważnie ustala stomatolog – każdy z nas może mieć indywidualne zalecenie. Niemniej jednak osoba dorosła powinna przynajmniej raz na sześć miesięcy pojawić się profilaktycznie u dentysty. Jeśli jednak stan zębów lub dziąseł jest niepokojący, specjalista może zlecić kolejną wizytę w odstępie krótszym niż sześć miesięcy. Ile kosztuje taka wizyta? Przeważnie jest to koszt średnio 80-100 złotych. Niektóre gabinety oferują bezpłatny przegląd. Najlepiej przed wizytą zapoznać się z dostępnym cennikiem, by wiedzieć, co jest wliczone w cenę wizyty, a za co należy dodatkowo zapłacić. 

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.