Olejowanie z Bioélixire - poznaj sekret lśniących włosów!
Jeśli kompleksowo troszczysz się o swoje włosy, prędzej czy później spotkasz się z pojęciem „olejowanie”. Co ono tak właściwie oznacza? To zabieg pielęgnacyjny polecany zarówno przez profesjonalnych fryzjerów, jak i doświadczone włosomaniaczki, który przynosi naprawdę doskonałe efekty, wzmacniając, nabłyszczając, nawilżając i zabezpieczając pasma. Jego przeprowadzenie nie wymaga przy tym wiele wysiłku. Wystarczy dobrać odpowiedni olej i wykonać kilka prostych czynności. Ten artykuł wyjaśni Ci dokładnie, jak olejować włosy z Bioélixire i oferowanymi przez markę wyjątkowymi olejkami organicznymi przeznaczonymi dla różnych typów włosów. Przekonaj się, że to naprawdę łatwe!
Co to jest olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to prosty zabieg, który można przeprowadzić w domu – wystarczy trochę wolnego czasu i odpowiedni olejek. Polega na nakładaniu na pasma na całej ich długości dużej ilości naturalnego oleju roślinnego (najlepiej organicznego), pozostawieniu go na nich na określony czas, by mógł dobrze się wchłonąć i wniknąć głęboko w ich strukturę, a następnie spłukaniu go. To metoda pielęgnacji znana już od starożytności – w ten sposób Egipcjanki i mieszkanki Indii dbały o to, by ich włosy były perfekcyjnie gładkie, lśniące i nie przesuszały się w wyniku działania silnych promieni słonecznych. Ponieważ bazuje na wykorzystaniu naturalnych kosmetyków, jest całkowicie bezpieczna dla pasm i skóry głowy.
Po co właściwie olejować włosy?
Coraz więcej osób interesujących się świadomą pielęgnacją docenia zalety regularnego olejowania włosów. Dzięki olejowaniu:
- dostarczasz włosom dużą dawkę niezbędnych dla ich zdrowia składników odżywczych: witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i innych cennych substancji;
- wspierasz regenerację pasm i wypełniasz mikroubytki powstające w ich strukturze w wyniku działania czynników zewnętrznych;
- nadajesz włosom jedwabistą gładkość, miękkość i piękny połysk;
- wzmacniasz kosmyki i sprawiasz, że stają się odporne na uszkodzenia;
- zapobiegasz nadmiernemu odparowywaniu wody z pasm, dzięki czemu zapewniasz im optymalne nawilżenie;
- zabezpieczasz końcówki przed rozdwajaniem się;
- przyspieszasz porost włosów i zapobiegasz ich wypadaniu;
- dbasz o skórę głowy: odżywiasz ją i nawilżasz, wspomagasz regulację produkcji sebum, łagodzisz podrażnienia i odżywiasz cebulki włosowe.
Można natknąć się na opinie, że olejowanie wysusza i puszy włosy – nic bardziej mylnego! Taki efekt wystąpi wyłącznie w sytuacji, kiedy rodzaj oleju zostanie nieprawidłowo dobrany do typu włosów. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?
Dobór odpowiedniego oleju do olejowania włosów
Do olejowania włosów wykorzystuje się oleje roślinne – jednak dobór produktu nie może być przypadkowy. To od rodzaju olejku zależy, czy efekt całego zabiegu spełni Twoje oczekiwania i czy nie przyniesie rezultatu odwrotnego niż oczekiwany. Zatem czym najlepiej olejować włosy? To zależy od ich rodzaju, a więc stopnia porowatości oraz problemów, z jakimi się zmagają. Każdy typ włosa ma nieco inną strukturę i wymaga innej pielęgnacji.
Przede wszystkim, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto sięgać po naturalne produkty bez sztucznych dodatków, np. olejki organiczne Bioélixire, tłoczone na zimno i nierafinowane. Nie mogą one zawierać silikonów, które – mimo że błyskawicznie nabłyszczają, wygładzają i zabezpieczają włosy – osadzają się na ich powierzchni, tworząc film blokujący przenikanie do wnętrza pasm substancji odżywczych. A przecież w olejowaniu chodzi przede wszystkim o dogłębne odżywianie!
Oleje wykorzystywane do olejowania produkowane są z wielu roślin, przy czym każda z nich ma inne właściwości. W dużej mierze wynikają one z tego, jakie kwasy tłuszczowe przeważają w ich składzie: nasycone, jednonienasycone czy wielonienasycone. Od tego zależy bowiem, jak duże są ich cząsteczki i jaką mają zdolność do wnikania w strukturę włosa. Ze względu na to oleje dzieli się na:
- Niewnikające – czyli zawierające przede wszystkim kwasy tłuszczowe wielonienasycone (np. omega-3 i 6) o dużych cząsteczkach. Osadzają się one na włosach, tworząc na nich ochronny film i intensywnie je wygładzając, co jest bardzo ważne przy pielęgnacji pasm wysokoporowatych. Dla tych o niższej porowatości mogą być zbyt obciążające. Wśród olejów tego typu wymienia się m.in.: olejek konopny, słonecznikowy, z czarnuszki, z kiełków pszenicy i lniany. Do pielęgnacji włosów wysoko- i średnioporowatych możesz wybrać również mieszankę kilku olejów – olejek organiczny Bioélixire z pestek winogron i nasion drzewa moringa.
- Półwnikające – w których przeważają kwasy tłuszczowe jednonienasycone (omega-7 i 9) o cząsteczkach średniej wielkości; świetnie nadają się do olejowania włosów średnioporowatych, których łuski są tylko trochę rozchylone i wymagają domknięcia. To uniwersalne oleje, które często sprawdzają się również w przypadku pasm o mniejszej lub większej porowatości – choć oczywiście może być to kwestia indywidualna. Należą do nich m.in.: olejki arganowy, rzepakowy, awokado, kameliowy i moringa. Jeśli szukasz gotowej mieszanki do olejowania włosów średnioporowatych, sięgnij po olejki organiczne Bioélixire z czarnuszki i awokado albo z oliwek.
- Wnikające – o dużej zawartości kwasów nasyconych o niewielkich cząsteczkach, np. stearynowego czy palmitynowego; doskonale sprawdzają się do pielęgnacji włosów niskoporowatych (o zamkniętych, przylegających do siebie łuskach), natomiast mogą puszyć te o większej porowatości. Do tej grupy należą m.in. olej kokosowy i palmowy, olejek babassu i masło murumuru. Mieszanką idealną do pielęgnacji włosów niskoporowatych jest olejek organiczny Bioélixire z makadamii i pestek dyni.
Stosowanie olejów do olejowania włosów z Rossmanna marki Bioélixire to doskonały pomysł szczególnie na początku przygody ze świadomą pielęgnacją – ich formuły zostały opracowane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby konkretnych rodzajów włosów. Produkty te dostępne są również w drogeriach internetowych.
Jak olejować włosy?
Sam zabieg olejowania jest bardzo łatwy do przeprowadzenia. Można nałożyć olej na włosy metodą na sucho lub na mokro, w zależności od tego, co bardziej „lubią” dane pasma i jaki efekt chce się osiągnąć. Ile olejku nałożyć na włosy? To zależy od tego, jakiej są długości. Olej powinien dokładnie pokryć pasma (i ewentualnie skórę głowy), ale nie może z nich ociekać – choć jego nadmiar nie jest szkodliwy, zmycie go może stać się bardzo trudnym zadaniem. Lepiej użyć go mniej i dołożyć, kiedy wchłonie się całkowicie. Olejek powinien pozostać na włosach przez co najmniej pół godziny, aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć odpowiednio głęboko. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalny czas trwania zabiegu to od 30 minut do 2 godzin, jednak możesz go dowolnie przedłużać w zależności od tego, czego potrzebują Twoje włosy. Jakie metody olejowania możesz wykorzystać?
Olejowanie włosów na sucho
Najprostszym sposobem jest olejowanie na suche włosy – wystarczy nałożyć olejek na suche, dobrze rozczesane pasma. Ważne, by nie były świeżo umyte ani pokryte kosmetykami do stylizacji lub zawierającymi silikon – najlepiej umyć je dzień lub dwa przed olejowaniem i w międzyczasie nie stosować żadnych dodatkowych preparatów. Po nałożeniu olejku kosmyki można przeczesać jeszcze raz grzebieniem. Rozczesywanie pomija się w przypadku loków! Czas olejowania na sucho może być standardowy (0,5-2 godziny), jednak niektórzy pozostawiają olej na suchych włosach nawet na całą noc. Pasma trzeba wtenczas zapleść w luźny warkocz lub spiąć w kok, włożyć na nie satynowy czepek lub chustkę, które uchronią pościel przed tłustymi plamami, i zmyć z nich olejek dopiero rano.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie na mokro przeprowadza się na dwa różne sposoby. Możesz nałożyć olej na wilgotne (nieumyte, a jedynie zamoczone) włosy, rozprowadzić go dłońmi, przeczesać grzebieniem, odczekać 0,5-2 godziny, a następnie umyć głowę. Drugą opcją jest olejowanie w misce – wlej do naczynia litr przegotowanej, ciepłej wody i dodaj do niej olejek. W tak przygotowanym roztworze zanurz włosy na kilka minut. Następnie odsącz pasma ręcznikiem i owiń je nim lub nałóż na nie foliowy czepek na około pół godziny. Odczekaj kolejne 1,5-2 godziny i zmyj olej. Obie metody olejowania na mokro sprawdzają się doskonale w przypadku włosów suchych, bardzo zniszczonych i szorstkich, ponieważ dużo intensywniej je nawilżają.
Olejowanie włosów na podkład
Olejowanie włosów na podkład wymaga zaopatrzenia się w dodatkowy kosmetyk nawilżający – np. odżywkę, maskę, hydrolat, wodę różaną, żel aloesowy, mgiełkę lub wodę termalną. Aplikuje się go na wilgotne włosy przed nałożeniem oleju, aby dodatkowo nawilżyć pasma. Odżywkę możesz również zmieszać z olejkiem i w takiej formie rozprowadzić po pasmach. Olejowanie włosów na podkład to sposób na zintensyfikowanie regenerujących i odżywczych właściwości oleju, sprawdzi się zatem szczególnie w przypadku bardzo zniszczonych, suchych, szorstkich włosów wysoko- i średnioporowatych.
Czy nakładać olej na skórę głowy?
Olejowanie włosów może oznaczać również nałożenie oleju na skórę głowy. Zabieg ten doskonale ją nawilża i uelastycznia, stymuluje i odżywia cebulki włosowe – dzięki czemu przyśpiesza porost włosów i hamuje ich wypadanie – a także wspomaga walkę z łupieżem. Należy jednak pamiętać o tym, by dzień przed pierwszym zaaplikowaniem danego oleju na skalp, wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry. Jeśli w ciągu doby od nałożenia na nią olejku nie wystąpi reakcja alergiczna, można bez przeszkód przejść do olejowania. Maksymalny czas pozostawienia oleju na skórze głowy to 2 godziny. Następnie należy bardzo dokładnie go zmyć, by nie osadzał się u nasady włosów, co mogłoby stać się przyczyną łupieżu.
Największe wyzwanie – czyli jak zmyć olej z włosów?
Olej nie łączy się z wodą, dlatego też jego zmycie z głowy po olejowaniu bywa sporym wyzwaniem. Nie można jednak zlekceważyć tego etapu, ponieważ niedomyte resztki olejku gromadzą się na skórze, powodując jej podrażnienia oraz tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, co może skutkować nawet wypadaniem włosów. Jak zatem skutecznie zmyć olej? Wystarczy go zemulgować! To naprawdę proste:
- Użyj ulubionej odżywki – rozprowadź ją bardzo dokładnie na całej długości pasm. Wcześniej możesz spłukać je ciepłą wodą.
- Odczekaj 20-30 minut.
- Zmyj odżywkę ciepłą wodą i delikatnym szamponem, najlepiej bez SLS i silnych detergentów, które mogłyby zniweczyć efekt olejowania.
Jeśli włosy schną w normalnym tempie, nie błyszczą nadmiernie i nie zbijają się w strąki, to oznacza, że olej zmył się całkowicie.
Regularność przede wszystkim!
Olejowanie to zabieg, które nie daje natychmiastowych efektów – jednak w dłuższej perspektywie rezultaty jego przeprowadzania mogą być spektakularne! Kluczem do sukcesu jest regularność. Szczególnie na początku warto wykonywać zabieg co najmniej 1-2 razy w tygodniu (choć niektóre włosomaniaczki zalecają powtarzanie go przed każdym myciem głowy – wszystko zależy od potrzeb konkretnych włosów). Kiedy już efekty zaczną być widoczne, można sięgać po olej rzadziej – raz lub dwa razy w miesiącu.
Dbaj o swoje włosy świadomie!
Podstawą świadomej pielęgnacji włosów są konsekwencja i dobieranie odpowiednich kosmetyków. Dlatego też dobrym wyborem jest sięganie po olejki od Bioélixire – olejowanie dzięki nim staje się dużo łatwiejsze, ponieważ dobór odpowiedniego produktu o składzie ściśle dopasowanym do rodzaju pasm nie sprawia problemu. Masz też pewność, że korzystasz z organicznego kosmetyku najwyższej jakości. Dbanie o włosy tylko na początku wydaje się skomplikowane – tak naprawdę bywa dobrą zabawą. Możesz eksperymentować do woli, szukając najlepszej metody olejowania dla Twoich włosów. Przeprowadzanie zabiegów tego typu nie wymaga wiele czasu i wysiłku – a korzyści jest naprawdę wiele!
Komentarze
Zaloguj się albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.