Pielęgnacja skóry po kuracjach estetycznych – z czego musi się składać?

Kuracje estetyczne cieszą się dużą popularnością – są stosunkowo mało inwazyjne, a jednocześnie skuteczne w poprawie kondycji skóry. Ich efekty zależą jednak nie tylko od samego wykonania, ale w dużej mierze również pozabiegowej pielęgnacji. Z czego powinna składać się pielęgnacji skóry po kuracjach estetycznych? Odpowiedź znajdziecie w artykule!

Pielęgnacja pozabiegowa skóry

Większość kuracji estetycznych wiąże się z kontrolowanym uszkodzeniem skóry, co stanowi bodziec do uruchomienia naturalnych procesów jej odnowy. Przerwanie ciągłości naskórka oznacza jednak naruszenie zewnętrznej warstwy lipidowej skóry, a tym samym jej podrażnienie i uwrażliwienie na działanie czynników środowiskowych. Odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa pozwala nie tylko ukoić skórę i zmniejszyć nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia czy świądu, lecz także wspiera ją w odnowie i zapewnia prawidłowy proces gojenia się, bez powikłań. Ma olbrzymie znaczenie dla końcowych efektów. Z czego powinna się składać?

Pielęgnacja skóry po kuracjach estetycznych – z czego musi się składać?

Pielęgnacja skóry po kuracjach estetycznych powinna być ukierunkowana na łagodzenie podrażnień i stanu zapalnego, nawilżanie, odbudowę płaszcza hydrolipidowego oraz ochronę skóry. W związku z tym, że w parze ze skutecznością musi iść delikatność stosowanych preparatów, warto postawić na kosmeceutyki – przebadane klinicznie pod tym kątem specjalistyczne preparaty dermatologiczne o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych, np. marki Dermomedica, Obagi czy Medik8.

ŁAGODZENIE

Przez pierwsze dni, pielęgnacja powinna opierać się na składnikach, które ukoją i wyciszą podrażnioną skórę, przywrócą jej komfort, zminimalizują występujące objawy (np. rumień, obrzęk, świąd, pieczenie, ból) i zapobiegną pogłębianiu się stanu zapalnego. Znane z takich właściwości są m.in. pantenol, alantoina, wąkrota azjatycka, jeżówka, bisabolol, arnika, aloes, nagietek lekarski, prebiotyki czy beta glukan. Dobrym pomysłem będzie włączenie do pielęgnacji skoncentrowanego preparatu, np. serum marki Dermomedica – https://www.4skin.pl/produkt/dermomedica-healing-b3-la-serum-przeciwzapalne-serum-na-dzien-i-na-noc-30ml/. W ukojeniu skóry świetnie sprawdzić się może również woda termalna.

 

NAWILŻANIE I REGENERACJA

Ważnym elementem pielęgnacji skóry po kuracjach estetycznych są preparaty wspierające jej regenerację i odbudowę bariery hydrolipidowej. W ich składzie powinny znaleźć się substancje nawilżające, budulcowe i uszczelniające płaszcz ochronny skóry – np. kwas hialuronowy, NMF, ceramidy, lipidy. Dobrym pomysłem będzie włączenie do pielęgnacji niacynamidu, który zadziała przeciwzapalnie i pobudzi skórę do naprawy. Znajduje się on w wielu preparatach przeznaczonych do pielęgnacji pozabiegowej – np. https://www.4skin.pl/produkt/dermomedica-b3-trx-cream-rozjasniajacy-krem-lagodzacy-60-ml/.

 

OCHRONA

Niezbędny element pielęgnacji skóry po kuracjach estetycznych. Krem z filtrem należy nakładać codziennie, niezależnie od stopnia nasłonecznienia – promieniowanie UVA dociera w głąb skóry nawet w dni pochmurne. Zapewni to prawidłowy przebieg procesu gojenia i zapobiegnie powikłaniom – np. pozapalnej hiperpigmentacji. Wybierać warto przede wszystkim kremy z delikatnymi filtrami mineralnymi, np. z tlenkiem cynku. Warto wiedzieć, że kremy z filtrami również mogą wspierać skórę w odbudowie, dzięki zawartości cennych substancji aktywnych, np. peptydów. Znaleźć je można m.in. w terapeutycznej linii produktów wspomnianej marki Dermomedica: https://www.4skin.pl/sklep/marki/dermomedica/.

 

Właściwa pielęgnacja skóry po kuracjach estetycznych ma kluczowy wpływ na prawidłowy przebieg procesu regeneracji bez powikłań i końcowe efekty danego zabiegu. Warto pamiętać, by tak, jak w każdym innym przypadku, układać ją indywidualnie, tj. odpowiednio do wszystkich parametrów i cech danej skóry. Szczególna uwaga przy układaniu pielęgnacji należy się cerom suchym, już wyjściowo mocno odwodnionym. Praktyczne wskazówki na temat tego, jak o nie dbać, znajdziecie na: https://www.4skin.pl/skora-sucha-pielegnacja-i-wybor-odpowiednich-skladnikow/.

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.