Jak wybrać rower damski?

Latem i wiosną chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Dlatego o tej porze roku wiele osób decyduje się na zakup jednośladu. Niektórzy rowerem podróżują do pracy, na uczelnię czy do szkoły, inni z kolei wykorzystują go podczas weekendowych wycieczek. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej mężczyzn i kobiet, nieco inne modele sprawdzą się u pań, a inne u panów. Każda kobieta, która chciałaby więc zacząć aktywnie spędzać czas, jeżdżąc na rowerze, powinna zaopatrzyć się w odpowiedni dla siebie model. Jak wybrać jednoślad dla kobiety? Podpowiadamy.

Jak wybrać rower damski?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru damskiego?

Wybierając rower dla kobiety, warto najpierw pomyśleć nad tym, w jakim celu zamierzamy wykorzystywać taki jednoślad. Dlatego najlepiej zastanowić się, jakie trasy będziemy przemierzać, a więc czy stawiamy na jazdę po mieście, rekreacyjne wycieczki, czy też pokonywanie wymagającego terenu. Od tego aspektu uzależniony będzie wybór określonego typu roweru. Warto wiedzieć o tym, że nieco inne modele sprawdzą się w przypadku jazdy po mieście, inne zaś podczas górskich wycieczek. Dlatego poszczególne modele różnią się między sobą budową i osprzętem. Z tego powodu dobór odpowiedniego typu roweru jest niezwykle istotną kwestią. Na przykład na stronie: https://www.empik.com/sport/rowery-i-akcesoria/rowery,411401,s znajdziemy zarówno damskie rowery miejskie, modele trekkingowe, górskie, szosowe, jak i wiele innych.

Jak dopasować typ i wielkość roweru do wzrostu kobiety?

Kolejnym aspektem, jaki należy uwzględnić, wybierając rower dla kobiety, jest budowa danego modelu. Najlepiej postawić na rower, którego konstrukcja została dobrana do kobiecej anatomii. Dzięki temu poszczególne komponenty będą zaprojektowane w taki sposób, by każda przejażdżka była wygodna dla użytkowniczek. Istotny jest również dobór właściwego rozmiaru jednośladu. Najlepiej dopasować go do wewnętrznej długości nóg. W zależności od tego, jakiego jesteśmy wzrostu, powinniśmy postawić na odpowiednią wielkość ramy, a także kół. W przypadku ramy producenci zazwyczaj umieszczają w tabelach informacje dotyczące tego, dla jakiego wzrostu jest przeznaczony dany produkt. Dobór kół z kolei jest dość indywidualną kwestią.

Parametry techniczne roweru dla kobiety

Kobiety bardzo często stawiają na miejskie oraz szosowe bądź trekkingowe modele, które świetnie sprawdzają się do jazdy do pracy. Takie jednoślady w wersjach damskich charakteryzują się nisko poprowadzoną górną rurą ramy. Dzięki temu panie mają ułatwione zarówno wsiadanie, jak i zsiadanie z siodełka, zwłaszcza wtedy kiedy mają na sobie sukienkę lub spódnicę. W sportowych jednośladach z kolei górna rura ramy jest poprowadzona niżej, ale nieznacznie. W związku z tym takie modele mogą nie sprawdzić się do poruszania się na przykład po mieście.

Szukając idealnego dla siebie roweru, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne wybranego modelu. Wśród istotnych aspektów można wymienić typ hamulców, rodzaj zastosowanych amortyzatorów, a także napędu. Hamulce w rowerze dla kobiety mogą być dostępne w wersji v-brake, szczękowej lub bębnowej. Paniom polecane są szczególnie te ostatnie, ze względu na to, że nie wymagają one częstego serwisowania i są praktycznie bezobsługowe. Żeby maksymalnie zwiększyć komfort jazdy jednośladem, warto zwrócić uwagę na wykorzystane w nim amortyzatory. Powinny być one dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, a także rodzaju powierzchni, po jakiej najczęściej jeździmy. Dla kobiet oczywiście istotne znaczenie ma także design roweru.

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.