Walcząc z trądzikiem - przyczyny, rodzaje i skuteczne sposoby leczenia

Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń skórnych, dotyczących nie tylko młodzieży, ale również osób dorosłych. W niniejszym artykule skupimy się na dogłębnym zrozumieniu przyczyn powstawania trądziku, różnych rodzajach tego schorzenia oraz przede wszystkim, przedstawimy skuteczne metody leczenia. Zrozumienie tych kluczowych aspektów pozwoli nam lepiej radzić sobie z trądzikiem i cieszyć się zdrową, promienną cerą.

Walcząc z trądzikiem - przyczyny, rodzaje i skuteczne sposoby leczenia

Jakie są przyczyny występowania trądziku? 

Trądzik - co to jest i jakie są jego przyczyny? Trądzik to powszechna choroba, charakteryzująca się pojawianiem się zaskórników, grudek i zaczerwienień na skórze, często występująca w okolicach twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Do głównych jego przyczyn możemy zaliczyć przede wszystkim zmiany hormonalne, zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy wzmożona aktywność gruczołów łojowych sprzyja powstawaniu zaskórników. Dodatkowo, u osób dorosłych trądzik może być wynikiem wahającego się poziomów hormonów, zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menstruacyjnym lub podczas menopauzy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest nadmierna produkcja sebum, które - mieszając się z martwymi komórkami skóry - blokuje pory, sprzyjając rozwojowi bakterii oraz stanów zapalnych. Uwagę warto także zwrócić na obecność bakterii Propionibacterium acnes, które występują naturalnie na skórze, jednak w warunkach sprzyjających mogą powodować trądzik. Przyczyną mogą okazać się również genetyczne predyspozycje do trądziku, a także nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne. 

Trądzik - rodzaje i charakterystyka

Jednym z najczęściej występujących rodzajów trądziku jest trądzik pospolity, charakteryzujący się powstawaniem zaskórników i grudek, mogących przeradzać się w krosty, a nawet guzki. Drugim typem jest trądzik różowaty, którego objawem jest zaczerwienienie skóry, uwidocznienie się drobnych naczyń krwionośnych oraz występowanie krostek. Powszechne występowanie dotyczy także trądziku różowatego ocznego, który towarzyszy trądzikowi różowatemu i powoduje podrażnienie oczu. Trądzik młodzieńczy z kolei, często występuje w okresie dojrzewania i jest związany z nadmierną aktywnością hormonów płciowych. Wyróżnić możemy również trądzik wywołany przez zaburzenia hormonalne u kobiet, zwykle zlokalizowany w okolicach brody, szczęki i szyi. Ostatnim rodzajem jest trądzik bakteryjny, którego przyczyną jest zakażenie bakteriami Propionibacterium acnes, powodującymi głębokie i bolesne zmiany skórne.  

Skuteczne sposoby leczenia trądziku - jak pozbyć się tych problematycznych zmian skórnych? 

Pragnąc pozbyć się nieestetycznie prezentującego się trądziku, warto jest wdrożyć odpowiednio dostosowaną do własnych potrzeb pielęgnację skóry, uwzględniając regularne oczyszczanie i stosowanie łagodnych, niekomedogennych preparatów o działaniu nawilżającym i regulującym produkcję sebum. Należy rozważyć stosowanie preparatów zawierających kwas salicylowy lub benzoylperoksyd, pomagających zmniejszyć produkcję sebum oraz zwalczać bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. W przypadku trądziku hormonalnego, lekarz zaleci stosowanie leków hormonalnych, w celu regulacji poziomu hormonów. W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów trądziku, specjalista może zastosować terapię retinoidami, pozwalających na regulację rogowacenia skóry i zmniejszających powstawanie zaskórników. 

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.