Odświeżony system komentowania

Cześć Clouders! 💕
Chcemy Wam dzisiaj przedstawić odświeżony system komentowania na DressCloud, który już może zauważyłyście. Kornel także przygotował dla zainteresowanych trochę informacji jak te zmiany wyglądały ze strony technicznej.

infoblog dresscloud

Co się zmieniło

Aktualnie mieliśmy 3 różne systemy komentowania, które dzieliły się na komentarze pod chmurkami, swopami i na InfoBlogu. Róźniły się wyglądam oraz funkcjonalnością, ponieważ w chmurkach i na InfoBlogu można było odpowiadać na komentarze, a w swopach już nie. Chcieliśmy to zmienić i dlatego wprowadziliśmy całkowicie nowy i jednolity system komentarzy na całym DressCloud. Oprócz odświeżonego wyglądu wprowadzamy także nową funkcje przy komentarzach!

infoblog dresscloud infoblog dresscloud infoblog dresscloud

Nowość: Polubienie komentarzy

Wprowadzamy znaną funkcję z innych portali społecznościowych, czyli polubienie komentarzy. Można polubić komentarz oraz odpowiedzi na komentarze. Autor komentarza otrzyma także powiadomienie, kiedy polubimy jego komentarz. Dziękujemy @aneta6bk za podrzucenie pomysłu i mamy nadzieję, że chętnie będzicie korzystać z tej funkcji. ❤️

Życzymy miłęgo komentowania,
babsi, ann, kornel & chmurka ☁️ 💬


Dla zainterosawanych: zmiany ze strony technicznej

Cześć! A więc na początek trochę historii. Przy tworzeniu DressCloud nie było planów o InfoBlogu oraz możliwości komentowania swopów. Zatem struktura bazy danych została stworzona tylko na komentarze pod chmurkami. Z czasem jednak wprowadzliśmy możliwość komentowania swopów oraz powstał InfoBlog i musiałem stworzyć dodatkowe tabele w bazie danych na zapisywanie tych komentarzy. Czyli mieliśmy łącznie 5 tabeli:

 • post_comments - Komentarze pod chmurkami
 • post_recomments - Odpowiedzi na komentarze pod chmurkami
 • swop_comments - Komentarze pod swopami
 • blog_comments - Komentarze na InfoBlogu
 • blog_recomments - Odpowiedzi na komentarze na InfoBlogu

Ponadto były też 3 osobne funkcje (endpoints) na zapisywanie/edytowanie/usuwanie co strasznie utrudniało wprowadzać jakiekolwiek zmiany, ponieważ musiałbym te zmiany w 3 miejsach zaprogramować. Kiedy zdecydowaliśmy się wprowadzić funkcję polubienie komentarzy wiedziałem, że trzeba połączyć wszystkie komentarze do jednej tabeli i zaprogramować jedną funkcję (endpoint), która będzie obsługiwać komentarze w każdym miejscu.

Dlatego powstała nowa tabela w naszej bazie danych z nazwą comments, której struktura wygląda następująco:

 • Numer identyfikujący komentarza
 • Typ komentarza (1=chmurka, 2=swop, 3=infoblog)
 • Numer referencynjy, czyli jakby adres tego komentarza. Jest to numer chmurki, swopa lub postu na infobogu
 • Numer identyfikujący Clouders, która napisała komentarz
 • Nick autorki komentarza
 • Treść komentarza
 • Numer identyfikujący komentarza, jeżeli jest to odpowiedź na komentarz
 • Data i czas napisania komentarza
 • Numery identyfikujący Clouders, które polubiły ten komentarz w formacie JSON

infoblog dresscloud

Dzięki tej zmianie mamy zamiast 5 tabeli tylko jedną i także jedną funkcję (endpoint) co steruje wszystkie operacje związane z komentarzem. Dodatkowo jest to teraz rozwiązanie, które nam w łatwy sposób umożliwia w przyszłośći dodać funkcje komentowania w kolejnym miejscu na DressCloud.

Aby teraz wyświetlić komentarze w którymkolwiek miejscu na DressCloud wystarczy dodać funkcję getComments(refid,ctype), która w skrócie tłumacząc połączy się z naszą bazą danych i pobierze żądane komentarze i je wyświetli. W tej funkcji mamy 2 opcje, które przesyłamy i są to "refid" i "ctype". W strukturze naszej nowej tabelii mamy pola z taką samą nazwą i żeby np. załadować komentarze do tego postu należy wpisać "96" do "refid", jest to numer identyfikujący tego postu oraz "3" do "ctype" bo "3" to numer dla komentarzy na InfoBlogu.

Aby więc otrzymać komentarze pod tym postem należy wywołać funkcję getComments(96,3). I tak też tutaj się dzieje, przez co poniżej będą widoczne komentarze. :)

Mam nadzieje, że ktoś w ogole doczytał do końca i było to w miare zrozumiale napisane xD

Miłego dnia,
kornel

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.