Mariita
Mariita
22316 dni temu

Vinted- działalność nierejestrowana

Hej dziewczyny! Może któraś z Was ma jakąś wiedzę i mogłaby mi wyjaśnić, czy jeśli chcę sprzedawać na vinted ubrania na działalności nierejestrowanej i zapłacić za nie podatek, czy moje stare ubrania, na które posiadam dowody zakupu np. sprzed 2-3 lat również muszę uwzględniać w zestawieniu sprzedaży? Czy mogę zapłacić podatek tylko za te, na które nie mam dowodu zakupu albo sprzedaż nastąpiła wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy?
Czy Urząd Skarbowy będzie chciał ode mnie wgląd do zestawienia sprzedaży przy rozliczaniu PIT-u?

Kamilabea
Kamilabea
5.41k16 dni temu

Up

paula54555
paula54555
5.73k16 dni temu

Od starych ubrań nie zapłacisz podatku bo sprzedajesz je prywatnie i ze stratą. Podatek zapłacisz od zarobku, na koniec roku trzeba uwzględnić zarobioną kwotę w PIT. Zestawienie sprzedaży jest potrzebne tylko w razie kontroli.

Mariita
Mariita
22313 dni temu
paula54555 • 16 dni temu
Od starych ubrań nie zapłacisz podatku bo sprzedajesz je prywatnie i ze stratą. Podatek zapłacisz od zarobku, na koniec roku trzeba uwzględnić zarobioną kwotę w PIT. Zestawienie sprzedaży jest potrzebne tylko w razie kontroli.

Bardzo dziękuję za odpowiedź ❤

LenaSop85
LenaSop85
10213 dni temu

Nie jestem pewna czy takie działania podlegają pod działalność nierejestrowaną (a właściwie nierejestrową) - ona polega na prowadzeniu działalności (kupowaniu czegoś żeby to przetworzyć i sprzedać albo sprzedać z marżą) tylko na tak małą skalę, że przychody nie przekraczają połowy minimum krajowego. Najlepiej żebyś skontaktowała się ze swoim urzędem skarbowym i tam uzyskała odpowiedź. Tym bardziej, że jeśli potraktujesz to jak działalność a nie sprzedaż swojego majątku to musisz bardzo pilnować żeby prze przekroczyć progu przychodu, a niektóre rzeczy mogą powodować jeszcze inne obowiązki.

kruszynka0
kruszynka0
4.55k13 dni temu

Ja trochę zgłębiałam temat i jeśli chodzi o działalność nierejestrowaną, to jest kilka ważnych kwestii.
1. Musisz prowadzić uproszczony rejestr sprzedaży, kiedy, komu co i za ile sprzedałaś. Może być zeszyt, a może być Excel. Trzeba przechowywać ten rejestr przez 5 lat.
2. Twój miesięczny przychód z tej działalności (nie dochód) nie może przekroczyć (obecnie) 1745 zł/mc, a od lipca 2023 1800 zł/mc.
3. Jeśli w ciągu ostatnich 5 lat prowadziłaś działalność gospodarczą - to nie możesz teraz mieć działalności nierejestrowanej.
4. Najlepiej na wszystko ( co jesteś w stanie udowodnić, że jest niezbędne do prowadzenia działalności) brać faktury imienne i uwzględnić je w rozliczeniu PIT. Wówczas Przychód - Koszty=Dochód i tylko od tego dochodu zapłacisz 12% podatku ( po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku).

Kwestia 6 miesięcy dotyczy bodajże sprzedaży okazjonalnej, a ta nie jest działalnością nierejestrowaną. Wówczas musisz mieć dowód, najlepiej zdjęcia, rachunki, zeznania itd. , żeby móc udowodnić, że ta rzecz była u Ciebie co najmniej 6 miesięcy.


Jeśli planujesz i sprzedawać okazjonalnie rzeczy, których chcesz się pozbyć i prowadzić działalność nierejestrowaną sprzedając rzeczy na których chcesz zarobić- to najlepiej też rozdzielić konta na olx czy vinted, żeby nie było wątpliwości co jest do czego.
Chociaż tutaj byłabym bardzo ostrożna- ponieważ niektórzy urzędnicy sam fakt posiadania konta na tych platformach sprzedażowych traktują jako działalność nierejestrowaną! Argumentują to tym, że mają one znamiona działalności: sprzedaż w sposób zorganizowany, w sposób ciągły, powtarzalny i planowy.
Jeśli masz wątpliwości, to najlepiej skontaktuj się ze swoim US.

albo dołącz do nas i udzielaj się na forum.