Niemiecki:
deutsch.mit.lucy
niemieckibeztajemnic
niemieckipoludzku
jezyk_niemiecki_dla_kazdego
pionierkiwniemieckim
sprachschuleaufdeutsch
Te są po polsku prowadzone, w sensie polskie zwroty tłumaczone na niemiecki. Jeszcze mam dwa, gdzie są zwroty po angielsku przetłumaczone na niemiecki, więc takie dwa w jednym:
discover.german
de.learn
Angielski:
eng_with_a
Hej, są tu jakieś poliglotki? Jakimi językami się posługujecie i jak do tego doszłyście? Czy uczyłyście się języków po kolei, czy np dwóch jednocześnie? Macie jakieś wskazówki?
Mi marzy się posługiwać biegle po hiszpańsku, francusku, portugalsku i węgiersku. Obecnie znam angielski na B2 i też chciałabym go podciągnąć na C1, a hiszpański znam na A2.
Z miłą chęcią poczytam Wasze wskazówki i to jak osiągnęłyście zamierzone cele.
Ja mówię w kilku językach. Trochę uczyłam się sama, w praktyce mieszkając poza Polską, trochę chodziłam na kursy do szkół językowych, trochę w szkole. Już od dziecka interesowałam się lingwistyką, zawsze to uwielbiałam i to był mój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu, później też poszłam na studia językowe a teraz to już po prostu uczę się bo to lubię, bez żadnego konkretnego celu, robię to na własną rękę. W internecie można znaleźć całe mnóstwo materiałów, grup dla poliglotów, aplikacji... Jeśli chodzi o te języki w których potrafię rozmawiać to oprócz polskiego hiszpański (jestem Hiszpanką polskiego pochodzenia i mieszkam w Hiszpanii), angielski (C1), włoski (B2+ mówię bez problemu na każdy temat ale wciąż z błędami) i kataloński (B1). Teraz uczę się arabskiego, jestem na poziomie A1-A2. Miałam też przygody z francuskim, portugalskim, niemieckim i baskijskim ale nie pociągnęła tego dłużej, francuski i portugalski potrafię nieźle zrozumieć ale nie mówię kompletnie nic. A w przyszłości chciałabym właśnie poświęcić więcej czasu francuskiemu i zacząć od zera maltański, ogromnie mnie fascynuje ten język Polecam szczególnie ten podręcznik https://matfel.pl/pol_m_Podreczniki_Szkolne_Liceum-i-technikum_Klasa-1_Jezyk-francuski-24049.html
Uczyłam się jednocześnie, i nadal tak robię, po prostu w ciągu dnia czytam różne rzeczy w różnych językach, oglądam seriale, YouTube, piszę na grupkach, słucham muzyki. Przechodzę płynnie z jednego na drugi. Z arabskim, z którym dopiero zaczynam bardzo pomogło mi Duolingo i kupiłam też podręczniki, ale jednak na samym początku z tym językiem, kiedy nie zna się nawet liter Duolingo jest super do nauki alfabetu.
Ja bardzo chciałabym mówić po angielsku ale kurde nie wiem jak się przełamać zawsze mnie coś blokuje. Mimo że wiem co chce powiedzieć i potrafię to poprawnie napisać to powiedzieć już strasznie cieżko. Jakieś porady?
Z tego co pamiętam Radek Kotarski napisał książkę jak się uczyć i się nauczyć, itp. "Włam się do mózgu". Co prawda jej nie czytałam, ale znając jego może być naprawdę pożyteczna.
https://altenberg.pl/wlam-sie-do-mozgu-radek-kotarski/