Zasiłek na studiach ?
Szperając w internecie natknęłam się na taką informację:
"Studia w systemie wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym nie są przeszkodą w uzyskaniu statusu bezrobotnego (patrz art.2 ust.1 p.2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Czym innym jest prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Uzyskują je te osoby mające status bezrobotnego, które pracowały przez co najmniej rok w okresie ostatnich 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się jako bezrobotny. (30-12-2005)"
Czyli jeśli jestem studentem zaocznym, przepracowałam 1,5 roku na pełen etat na umowę o pracę to znaczy że mogę dostać ten zasiłek ?
jakiś czas temu pytałam o to znajomej ( która jest księgową i się zna na takich informacjach z urzędu pracy) to zaczęła sie śmiać i powiedziała, że aż tak dobrze to nie ma
Specjalistką nie jestem ale tak logicznie rzecz biorąc powinnaś mieć prawo do zasiłku: studiujesz zaocznie więc możesz otrzymać status bezrobotnego. Pracowałaś ponad rok na umowę o pracę więc miałaś opłacany Fundusz Pracy ( z którego wypłacane są zasiłki dla bezrobotnych). Sumując to wszystko powinnaś dostać zasiłek Najlepiej będzie jeśli zapytasz się w najbliższym urzędzie
nie musisz studiować. Jeśli przepracowałaś na umowę o pracę jakiś okres ( u mnie był to rok) i zarejestrujesz się w urzędzie pracy - otrzymasz zasiłek. Ja zakończyłam pracę w marcu i do września otrzymywałam kwotę najpierw przez pierwsze dwa czy trzy miesiące ponad 500 zł a przez resztę ponad 400. im więcej masz przepracowane, tym dłużej dostaniesz zasiłek. Jeśli przepracowałaś więcej niż 5 lat to zasiłek jest większy.
Zasiłek możesz dostać, a co więcej - powinnas wnioskowac na uczelni o zapomogę ( bo rozumiem, że straciłas pracę). Każdy student ma prawo dostać raz na semestr jednorazową zapomogę na wypadki losowe - i oprócz powodu nie ma tu żadnych innych zasad typu wysokośc zarobku itd. A jesli bezrobocie będzie się przedłużać i po roku zlożysz PIT , w którym wyjdzie, że w gospodarstwie domowym na glowę przypadalo mniej niż około 850 zł brutto, na uczelniach możecie wnioskować o stypendium socjalne. w każdej uczelni, państwowej prywatnej, zaocznie i dziennie. To są pieniądze od pastwa polskiego, więc bez skrupułów, drogie panie. Oddamy w podatkach.