Jak dbać o buty? 5 praktycznych porad

Buty stanowią wizytówkę człowieka. Dlatego należy je odpowiednio pielęgnować, aby cieszyły się nienagannym wyglądem przez wiele sezonów. Jak dbać o buty, aby zachowały prezencję oraz fason na długo? Przedstawiamy 5 praktycznych porad.

Pielęgnacja butów – 5 praktycznych porad

Buty to element garderoby, który dopełnia zarówno codzienny, jak i okazjonalny strój. Za ich pomocą możesz podkreślić charakter stylizacji, pokazać swoją pasję lub styl życia, a także to, w jaki sposób dbasz o detale. Ponadto odpowiednio dobrane buty wpływają na zdrowie, a także komfort użytkowania. Dlatego ich wybór powinien być zawsze przemyślany.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj obuwia dominuje w Twojej szafie, każda para butów wymaga właściwej pielęgnacji, konserwacji oraz przechowywania. Dzięki temu przedłużysz żywotność obuwia, a także jego stronę wizualną. Jak dbać o buty? Oto 5 praktycznych porad. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.filippo.pl/pl/blog/przechowywanie-butow-poza-sezonem-jak-robic-to-prawidlowo-1635240527)

Utrzymuj obuwie w czystości

Pierwszą i bardzo istotną zasadą jest utrzymywanie butów w czystości. Niezależnie od pory roku, buty są narażone na zabrudzenia, które mogą powodować m.in. odbarwienia. Z kolei drobinki piachu rysują powierzchnię obuwia. Dlatego usuwaj z butów warstwę brudu zaraz po przyjściu do domu. Możesz to zrobić miękką, wilgotną szmatką.

Prawidłowo czyść buty

Podstawą pielęgnacji obuwia konserwacja i czyszczenie. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie. Przed przystąpieniem do czyszczenia zawsze zapoznaj się z zaleceniami producenta, a także kup preparaty, dedykowane do materiału, z którego wykonane są buty. Innego środka użyjesz do skórzanego obuwia, a innego do sztucznego materiału.

Do czyszczenia używaj również z akcesoriów, dostosowanych do materiału, z którego wykonano obuwie. Przykładowo, skórzane buty najlepiej czyści się delikatną szmatką i czystą wodą. Z kolei zabrudzenia z zamszowych butów usuwa się specjalną szczoteczką lub gąbką.

Pamiętaj, że czyszczenie nie ogranicza się do usuwania brudu na zewnątrz buta, ale należy również wyczyścić podeszwę, obcas oraz wkładkę.

Nie zapomnij o konserwacji obuwia

Po dokładnym wyczyszczeniu butów skorzystaj ze środków konserwujących, które pomogą Ci zadbać o dłuższy żywot obuwia, a także zabezpieczą przed zabrudzeniami oraz wilgocią. W tego typu preparaty warto zainwestować już przy zakupie butów.

Odpowiednio przechowuj obuwie

Aby buty zachowały swój pierwotny wygląd, bardzo ważne jest ich właściwe przechowywanie. Najpierw znajdź miejsce do ich przechowywania. Możesz zakupić szafkę na buty albo wygospodarować osobną przestrzeń w dużej szafie. Świetnym sposobem na utrzymanie ładu jest także segregacja butów na te, które nosisz przez większość roku oraz modele sezonowe. Te pierwsze niech będą na wierzchu, aby łatwo po nie sięgnąć. Z kolei letnie obuwie po okresie letnim śmiało możesz schować nieco głębiej. Pamiętaj, że nie układa się jednych butów na drugie, ponieważ mogą ulec deformacji, zgnieceniu oraz zniszczeniu. Jeśli masz taką możliwość, przechowuj je w specjalnych pudełkach.

Zanieś buty do szewca

Jeżeli któraś para butów wymaga interwencji szewca, zapakuj je zanieść do niego w celu naprawy.

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.