Czym jest wskaźnik BMI i po co właściwie go liczymy?

Jeszcze do niedawna wyznacznik, który wskazywał lekarzom i szkolnym pielęgniarkom, czy ich pacjenci nie cierpią na nadwagę, a ich ciało nie wymaga zmian. Dziś nieco już bagatelizowany wskaźnik, który wciąż w niektórych przypadkach bywa przydatny. Czym jest wskaźnik BMI i po co go liczyć? Na te właśnie pytania postaram się odpowiedzieć.

infoblog dresscloud

Designed by Freepik

Jak rozumieć wskaźnik BMI?

Nadwaga i otyłość to jedne z najpoważniejszych chorób XXI wieku. Społeczeństwa stają się coraz bardziej otyłe, a lekarze biją na alarm. Nadmierne obżarstwo, a w konsekwencji nadwaga prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby metaboliczne oraz sercowo-naczyniowe. Najprostszą i najszybszą metodą do sprawdzenia, czy nasz stosunek wagi do wzrostu jest poprawny, był właśnie wskaźnik BMI, czyli z angielskiego body mass index. To nic innego jak prosty wzór, polegający na wyliczeniu ilorazu masy ciała wyrażonej w  kilogramach i wzrostu (w metrach) podniesiony do kwadratu. W ten sposób identyfikowano, czy masa ciała jest prawidłowa.

Takiej weryfikacji nie potrzebuje bukmacher BWIN, który słynie z szerokiej oferty i atrakcyjnych kursów. Co więcej, wykorzystując bwin kod promocyjny uzyskacie dostęp do atrakcyjnego bonusu dla nowych użytkowników. To oferta, której zdecydowanie nie można przegapić.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Obliczenie wskaźnika BMI wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy podzielić masę wyrażoną w kilogramach, przez wzrost i podnieść to do kwadratu. Wówczas uzyskamy BMI naszego ciała. Za prawidłowe uznaje się wartość BMI w zakresie 20-24,9 kg/m2. Nadwagę rozpoznaje się, jeśli BMI przekroczy wartość 25 kg/m2. Otyłość rozpoznawana jest przy BMI wynoszącym 30 kg/m2 i więcej.

Przez lata był to podstawowy wyznacznik, czy masa ciała danej osoby jest w normie. Wraz z upływem lat dostrzeżono jednak spore ograniczenia tegoż wskaźnika. Nie uwzględnia on przede wszystkim innych zmiennych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała. Z tego też powodu, osoby regularnie ćwiczące, o rozwiniętej muskulaturze uzyskają wynik, który zostanie zinterpretowany jako nadwaga, podczas gdy tak nie będzie. BMI sugerujące nadwagę nie zawsze świadczy o zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Z powodu tych ograniczeń nie jest to wskaźnik idealny dla wszystkich grup wiekowych. Dlatego BMI należy traktować jako pewną wskazówkę lub sygnał, by o siebie lepiej zadbać.

Czy BMI wciąż jest wartościowym wskaźnikiem?

Wskaźnik BMI wciąż ma wielu zwolenników, jak i osoby mu przeciwne. Zdecydowanie jest to narzędzie mocno podstawowe, którego wyniki nie powinny stanowić dla nas wyznacznika naszej budowy ciała. Pełna ocena zawartości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej wymaga zastosowania oceny BMI w połączeniu z bardziej specjalistycznymi metodami.

W tym przypadku pomocna może być wizyta u dietetyka, który lepiej i dokładniej będzie w stanie dokonać analizy naszego ciała i wskazać, czy powinniśmy zmienić coś w naszej diecie. Porada specjalisty ma zdecydowanie wyższą wartość, aniżeli wyliczenia na własną rękę.

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.