Jak zaaranżować regał na książki?

Regał na książki wcale nie musi być nudny – wystarczy kilka sprawdzonych trików, aby stanowił dodatkową ozdobę wnętrza. Zwłaszcza że książki to przecież nie jedyne, co możesz ustawić na półkach regału – oto kilka pomysłów, które warto wykorzystać, aby regał na książki nabrał jeszcze bardziej dekoracyjnego charakteru.

Jak ustawić książki na regale?

Zanim przejdziemy do innych ozdób, zacznijmy od podstaw – jak ustawić książki na regale, aby dodać mu dekoracyjnego charakteru? Aby osiągnąć taki efekt, niektórzy decydują się na ustawienie książek według klucza kolorystycznego. W tym wypadku kluczowe będą kolory grzbietów okładek – to przecież one najbardziej widoczne będą na regale na książki. Nie jest to na pewno opcja godna polecenia dla absolutnie każdego – jeśli lubisz, gdy twój księgozbiór jest zorganizowany i uporządkowany pod względem tematyki lub autorów, kryterium kolorystyczne zapewne nie okaże się najlepszym pomysłem. Jeśli jednak rolę pierwszoplanową odgrywa aspekt dekoracyjny, regał na książki w takiej odsłonie może ci się spodobać.

W pionie czy poziomie?

Tradycyjnie książki ustawiane są pionowo i choć w tym ustawieniu nie ma zupełnie niczego złego, dobrze byłoby je jednak nieco urozmaicić. Jeżeli przynajmniej od czasu do czasu oglądasz programy o tematyce aranżacji wnętrz lub przeglądasz dostępne w sieci modne aranżacje salonów, zapewne nieraz zauważyłeś, że coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest regał na książki z ustawieniem w poziomie. Różnorodność w wystroju wnętrz jest zawsze mile widziana, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednym regale wykorzystać zarówno ustawienie w pionie, jak i w poziomie. Urozmaicone w ten sposób półki to świetna ozdoba salonu, zwłaszcza dla tych osób, które lubią otaczać się dekoracjami o dyskretnym, nienachalnym charakterze.

Regał na książki i nie tylko…

Choć regał na książki po brzegi wypchany samymi książkami może mieć w sobie sporo uroku, dobrze byłoby jednak nieco przełamać jego szablonowy i przewidywalny charakter. Jak to zrobić? To bardzo proste – wystarczy, że każda z półek regału będzie zajęta przez książki zaledwie na ½ - 2/3 swojej długości. Pozostałą część półek przeznacz na inne dekoracje – dzięki temu zachowasz właściwe proporcje, równocześnie nadal dysponując całkiem sporą powierzchnią na książki. Co można ustawić na regale oprócz książek? Jak to często w życiu bywa – proste rozwiązania okazują się najlepsze…

Ramki na zdjęcia – prosty sposób na dekoracje do salonu

Jeżeli lubisz wystrój o zindywidualizowanym charakterze, w którym osobowość właściciela widoczna i wyczuwalna jest już od progu, zdjęcia to zawsze dobry sposób na dodanie aranżacji spersonalizowanego charakteru. I tak się szczęśliwie składa, że regał na książki to bardzo dobre miejsce na ich wyeksponowanie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dobra rada: wybierając ramki z myślą o regale, zwróć uwagę na ich wysokość. Optycznie lepiej prezentują się ramki, które są nieco niższe niż odległość pomiędzy półkami regału. Pamiętaj też o tym, aby zachować umiar – jedna ramka ze zdjęciem na jednej półce w zupełności wystarczy.

Zielone akcenty zawsze mile widziane

Jeśli w aranżacji wnętrz najbardziej cenisz przytulność, w twoim domu zdecydowanie powinno znaleźć się sporo miejsca dla roślin doniczkowych – to jeden z najskuteczniejszych, a przy okazji również najłatwiejszych sposobów, aby ocieplić wnętrze. To także kolejny dobry sposób na to, jak zaaranżować regał na książki. W tym celu sprawdzą się zwłaszcza rośliny doniczkowe zwisające. Do tego grona zaliczane są m.in. trzykrotka, cissus, filodendron, ceropegia oraz kolumnea. Sporą popularnością cieszy się również pilea, powszechnie znana jako pieniążek, pamiętaj jednak, że zwisające są tylko niektóre z jej odmian (np. pilea glaucophylla greyzy).

Dekoracyjne pudełka – dobry pomysł na ozdobę

Kolejny pomysł na udekorowanie regału na książki to ozdobne pudełka i pojemniki. Poza funkcją dekoracyjną to także dobry pomysł na dodatkowe schowki, w których możesz trzymać przedmioty, które niekoniecznie chcesz wystawiać na widok publiczny – w tym celu najlepiej sprawdzą się oczywiście pudełka i pojemniki z pokrywkami. Jakie wybrać? Obecnie największą chyba popularnością cieszą się te wyplatane z trawy morskiej lub rattanu, jak i kamionka, która po latach zapomnienia coraz śmielej poczyna sobie na salonach.

Szklane klosze – jak je zaaranżować?

Ostatnia z naszych dzisiejszych propozycji przypadnie do gustu w szczególności tym, którzy w aranżacji swoich wnętrz chętnie sięgają po ponadczasowe szkło. Zamiast jednak ograniczać się do popularnych szklanych wazonów, warto wybrać coś nieco mniej szablonowego – w tej roli świetnie sprawdzą się szklane klosze dekoracyjne. Jak je zaaranżować? Ustawione na półce solo nie zaprezentują się zbyt efektownie. Co innego jednak, jeśli bezpośrednio pod szklanym kloszem znajdzie się ciekawa kompozycja. W tym celu możesz wykorzystać zarówno figurki dekoracyjne, sztuczne kwiaty, jak i znalezione w trakcie spaceru w lesie szyszki. Pod szklanym kloszem możesz też umieścić pozornie niedbale zwinięty sznur dekoracyjnych światełek ledowych, dodatkowo zyskując we wnętrzu nastrojowe oświetlenie. Jak zatem widzisz, regał na książki daje ci całkiem spore możliwości aranżacyjne – wystarczy tylko nieco ruszyć głową…

Artykuł partnera

Komentarze

albo założ konto i udzielaj się w komentarzach.