działka budowlana/rolna - o co chodzi?

francescaa

Dopiero wgryzam się w temat, ale artykuły w internecie nie wyjaśniają tego dokładnie lub stosują skróty myślowe, które nie pomagają laikom ja. A być może wśród Was jest jakiś ekspert.

Otóż przymierzamy się do kupna działki. W interesującej nas okolicy działka budowlana potrafi kosztować nawet 100 000 zł. Działki rolne z kolei są sporo tańsze, ale o ile już się zorientowałam nie można ot tak, stawiać sobie na niej domu. Koszty jej odrolnienia z kolei są ogromne (nawet 400 tys. zł w zależności klasy gleby), a cała procedura zakrawa na jakiś żart.
Czy ktoś z Was mierzył się z tematem odrolnienia? Czy warto zaczynać z tej strony? Na jakiej zasadzie buduje się dom na działce rolno-budowlanej, bo widziałam np. na OLX, że i takie się sprzedaje. Zaznaczam, że nie jesteśmy rolnikami. Babcia mówi, że najlepiej kupić hektar rolnej ziemi (wiadomo, ziemia zawsze w cenie), bo teraz to nie trzeba być rolnikiem, żeby taką ziemię kupić. Chyba jednak nie wie, że to całe odrolnienie to mnóstwo formalności i dodatkowych pieniędzy do wydania.
Wiem, dużo pytań, ale mam mętlik już.
Z góry dziękuję za ogarnięcie tematu.

Monoo

Najmniej problemu jest z działką budowlaną uzbrojoną czyli doprowadzone do jej są wszystkie przyłącza: prąd, gaz, woda, kanalizacja. Do działki budowlanej trzeba liczyć się z kosztami jej uzbrojenia czyli najlepiej sprawdzić ile będzie kosztować podłączenie wszystkich przyłączy. Z działką rolna jest ten problem, że gmina może nie zgodzić się na jej odrolnienie ze względu na dobre grunty. Taka działka również może być daleko od przyłączy co generuje bardzo wysokie koszty przyłączenia wody, kanalizacji, prądu. Najlepiej przed zakupem takiej działki iść do starostwa powiatowego lub urzędu miasta/gminy. Tam możesz się dowiedzieć czy istnieje szansa na jej odrolnienie i jak daleko są przyłącza. Dodatkowo możesz w internecie poszukać Miejscowego Planu Zagospodarowania dla obszaru w którym chcesz kupić działkę i znaleźć informacje odnośnie bryły domu jaki możesz postawić i kolorów elewacji.

paula54555

ekspertem nie jestem, ale przymierzam się do kupna działki, też na początku myśleliśmy o działce rolno-budowlanej, ale wszystkie pozwolenia plus dołączanie wszystkich przyłączy mnie trochę przerastają. Druga kwestia to to, że często dołączenie przyłączy do takiej działki wiąże się z dużo większym kosztem niż do działki budowlanej ze względu na odległość przyłączy. Kolejna sprawa to to, że na pozwolenia niestety trzeba czekać, słyszałam że niekiedy bardzo długo

Monoo

Na samo pozwolenie na budowę czeka się miesiąc, do tego trzeba jeszcze geodeta musi zrobić mapę i musi być uprawomocniona, co potrafi trwać nawet 2 miesiące. A żeby dostać pozwolenie trzeba mieć projekt. I niestety kupienie projektu z internetu to nie wszystko bo czasem wychodzi taniej zaprojektować domek od podstaw w biurze niż robić adaptacje projektu gotowego.

1

albo założ konto i udzielaj się na forum.